Sommaren 2013 köpte jag en Bavaria 41 från 2003. Båten låg i Chalkoutsi i Grekland. Säljaren var en tysk som hade tröttnat och köpt husbil. Vi seglade inget under den sommaren och lät båten ligga till i påskas då vi tog henne på jungfrufärd, första gången i vattnet tillsammans med familjen och min far som first mate. Efter en regelmässig omdöpning seglade vi söderut.
Målet med sommaren är att vi ska ta oss till Italien, i närheten av Trieste, i syfte att ha ett bra utgångsläge för att transportera båten på trailer till Tyskland våren 2015. Därifrån skall hon sedan seglas till Helsingfors där vi bor.
Påskresan tog oss från Chalkoutsi, där vi hade båten hos Petros Marina, via Porto Rafti, Lavrion och Methana till Poros där hon nu ligger och väntar på besättningen.