Förberedelserna pågår inför lördagens resa till Poros. Ett antal saker har lösts under tiden här hemma. De viktigaste är certifieringar. Jag har sedan tidigare inte haft någon formell kompetens vad gäller navigation eller radiokommunikation och har nu tentat av de båda och så långt erhållit mitt internationella bätförarcertifikat, jag hoppas att även SRC dyker upp innan vi lämnar Helsingfors.
Vidare så har jag sålt min gamla Winga 29 i Sverige och hon kommer att få betala för sommarens segling och höstens uppläggning. Förhoppningsvis så räcker de pengarna. Jag oroas lite över den grekiska båtskatten och skulle egentligen helst lämna grekiska vatten så snart som möjligt. Dock har vi nu planerat rutt och flyg så att vi inte kommer därifrån förrän i början av juli. Förhoppningsvis är de tillräckligt förvirrade för att släppa iväg oss utan skattekrav.
En annan sak som jag inte har kunnat påverka här hemma är det grekiska seglingsdokumentet. Det fanns ett gammalt sådant ombord men med förre ägarens uppgifter, dessutom har jag bytt namn på båten. Det gjorde att jag inte lyckades skaffa ett nytt under förra turen. Jag försökte först hos Port Police i Oropos, några nm söder om Chalkoutsi där jag köpte båten. Dock utan framgång. Eftersom dokumentet senast var stämplat på annan ort några mil inåt land kunde de inte skapa ett nytt åt mig. Jag försökte ytterligare en gång i Lavrion. Även där utan framgång. De tyckte att jag skulle åka till skattekontoret i Aten, 50 kilometer bort för att erlägga ca 20 € för ett nytt. Jag struntade helt enkelt i det och lämnade hamnen utan dokument. Nästa hamn var Methana och där var myndigheterna inte alls intresserade. I ruttens målhamn Poros var man inledningsvis intresserad men sa att vi kunde försöka lösa det när jag kom tillbaka för att lämna platsen. Min fixare Nikos i Chalkoutsi hade föreslagit precis det. Han sa att det löser sig. Det är känns dock lite oroande att inte ha alla papper i ordning. Vangelis på Vikos Marine lovade att hjälpa mig med det när jag kommer ner igen så det löser sig förhoppningsvis smidigt.
När vi kommer ner har vi en bil som väntar på oss hos Pops Cars. Vi ska först till IKEA nära flygplatsen och köpa ny hushållsutrustning som vi vill byta ut eller saknade förra resan. Sedan ska vi försöka hinna se Akropolis innan vi kör vidare mot Poros och äntligen skall återse S/Y Caisaliisa.
Vi hade namnbytesceremoni innan vi lämnade Chalkoutsi sist. Dock hade vi inte lyckats få med oss ny namntejp. Det är löst och hon kommer nu äntligen få stoltsera med sitt nya namn.
En sak som fortfarande hänger i luften är min dykflaska som jag lämnade in för provtryckning här i Helsingfors för två veckor sedan. De ringde igår och sa att den inte kan vara klar till på onsdag. Jag sa att fredag är ok och de lovade att återkomma. Jag har ännu inte fått något svar. De erbjöd mig en ersättningsflaska som lån men anledningen till att jag behöver flaskan är ju att den ska finnas ombord framöver. De förstod problemet och var inte intresserade av att betala flygbiljetter för sin flaska fram och tillbaka.
Vi kommer att ha två veckor på oss att ta oss från Poros via Korinth och Joniska havet till Korfu. Därifrån kommer vi sedan flyga hem ett par dagar för att jobba lite och hämta döttrarna. Sedan fortsätter vi från Korfu till trakterna av Trieste under tre veckor.